נלחם באומץ לב למען המולדת: הכול על סיפורו של רפי אדרעי ז"ל

סיפורו של רפי אדרי הוא סיפור שמצליח לרגש גם שנים רבות לאחר מותו, וזאת בשל היותו לוחם אמיץ אשר החליט אני מעצמו למען המולדת ולמען הגנה על העיר בה נולד וגדל – העיר צפת. כמי שראה בעשייה חברתית כמו גם בהגנה כחלק בלתי נפרד מזהותו, אין ספק כי הסיפור שלו הוא סיפור שמצליח לרגש  גם שנים רבות לאחר מותו. מי הוא היה וכיצד ממשיכים להנציח את זכרו? כל הפרטים בסקירה.

לוחם אמיץ ורב תושייה – הכירו את רפי אדרעי

נולד וגדל בעיר צפת למשפחה ובעלת ומוכרת מאוד בעיר. לאחר שסיים את לימודיו בבית הספר העממי הוא עבד בתור חשמלי, אולם במקביל לעבודתו החליט להצטרף לתנועת הנוער העובד והלומד אשר הייתה תנועת נוער דומיננטית מאוד בעיר צפת. עם השנים הוא התקדם בסולם הדרגות והפך להיות לאחד מראשי המדריכים בצפת, כאשר אלמנט שהיה מזוהה עם רפי אדרעי מגיל צעיר מאוד היה התשוקה כלפי עולם העשייה והחברה, ועל כן לאחר שנים אחדות הוא בחר להתמסר להדרכת נוער במסגרת תפקיד של מפקד גדנ"ע. הוא ראה בעבודה עם חניכים צעירים כשליחות ואף אמר להם "ראו שלא לבייש את צפת", כאשר הוא בעצמו לקח חלק פעיל כמו גם דוגמה ומופת לנחישות, כאשר תלה דגל ישראל מאולתר על גג של בניין הצמוד לבניין המשטרה בעיר. עם גיוסו לצבא הגנה לישראל הוא השתלב בתפקידים בכירים כמו למשל מומחה לסליקת נשק, ואף לקח חלק פעיל בשורה של מבצעים חשובים כמו למשל פשיטות על כפרים, כמו הכפר סאסא.

בנוסף, שימש כמפקד בחדירה לעומק שטח האויב ואף שימש בעמדה מרכזית של מפקד כיתה כאשר התרחש המצור על העיר צפת. עם שחרור העיר הוא מונה להיות אחד מהאחראיים על שמירה על רכוש האויב, ובתוך זמן קצר הצטרף לחטיבת יפתח אשר לחמה נגד האויב באזור הנגב. בתאריך ה-27.7.1948 הוא נהרג כאשר קליע חדר לעורפו בזמן הפגנה של המצרים על אזור משלטי חלוצה. הוא הועבר למנוחת עולמים בבית הקברות הצבאי בראש פינה, כאשר בני משפחתו החליטו להמשיך את סיפור המורשת באמצעות פעילות חברתית, כמו למשל הקמה של בית יד לבנים לצד הקמתה של עמותת אחינועם.

 

 

עמותת אחינועם – מנציחים את זכרו של גיבור ישראל

עמותת אחינועם נוסדה בשנת 2018 ומאז מצליחה ליצור שינוי ממשי בחייהם של אלפי בני נוער מאזור הפריפריה. העמותה הוקמה מתוך מטרה לצמצם את הפערים בחברה הישראלית, לצד חיזוק הפריפריה, כאשר רפי אדרעי עמותת אחינועם ביחד עם אחיו איל אדרעי וכן משה אדרעי רואים בפעילות הזו כחלק בלתי נפרד מהנצחתו של דוד המשפחה רפי אדרעי ז"ל. במסגרת הפעילות מקדמת העמותה שורה של פרויקטים כמו למשל שיפוץ ספריה בעיר צפת, קידום חינוך מוזיקלי, תוכנית ליווי ארוכת טווח המיועדת בעבור תלמידי תיכון מהפריפריה לצד חלוקה של מחשבים חדשים או מחודשים בעבור תלמידים הזקוקים לכך. מדובר בעמותה הפועלת ללא מטרות רווח ואשר מצליחה לגלם את כוח הנחישות של רפי אדרעי, גם שנים רבות לאחר נפילתו בקרב.

לסיכום

רפי אדרעי ז"ל היה לוחם אמיץ ומוערך מאוד שראה בהגנה של העיר צפת והמולדת כחלק בלתי נפרד ממשימת חייו. למרות שעברו שנים רבות מאז מותו, זכרו ממשיך ללוות את בני משפחתו אשר ממשיכים לקדם את סיפור המורשת באמצעות שורה של פעילויות, החל מהקמה של עמותה ועד גיוס כספים לבית יד לבנים הקרוי על שמו.