מצילום צבאי לצילום מקצועי: 5 תפקידים צבאיים שיעזרו לכם להשתלב בשוק העבודה

השירות בצה"ל הוא עולם רחב של אפשרויות, שכל אחת מהן יכולה להוביל אתכם למסלול חיים שונה לחלוטין. בהתאם לכך יהיה שוני גם בכישורים, הידע והחוויות שתצברו במהלך השירות, וכל זאת ימשיך איתכם גם לאזרחות בדרכים כאלה ואחרות. מה זה אומר מבחינת פרנסה באזרחות ולאן כל אחד מהמסלולים והתפקידים יכול להוביל אתכם?

הצבא כהכנה לאזרחות

מטרתו העיקרית של השירות הצבאי איננה להכין אתכם לאזרחות, ולא תמיד מקבלים תפקיד שדומה למקצוע שבו תרצו לעבוד באזרחות. למרות זאת לפעמים הדברים מסתדרים טוב וחיילים משוחררים רבים מגלים שהשירות הצבאי הכין אותם לאזרחות ופתח בפניהם לא מעט דלתות בתחומים שונים, במיוחד אם נערכים אליו מראש. לכל הפחות השירות הצבאי יכול להמחיש לכם באילו מקצועות לא תרצו לעבוד באזרחות, וגם זה יתרון חשוב. בפסקאות הבאות נציג כמה דוגמאות לתפקידים צבאיים שמהם ניתן להמשיך בקלות יחסית למקצועות מקבילים באזרחות.

משרתי גאמא סייבר

גאמא סייבר היא יחידה טכנולוגית של חיל המודיעין, שבה משרתים בתפקידים שונים מעולמות התוכנה ואבטחת מערכות המחשוב (מה שנהוג לכנות בשם סייבר). תפקידים אלה מחייבים לחתום על שירות קבע של שנה עד שנתיים לפחות, שאחריהן יוצאים מהשירות הצבאי עם ניסיון ואולי גם עם סכום כסף שחסכתם במהלך שירות הקבע. כל אלה הם נקודת פתיחה טובה מאוד להמשך בשוק הפרטי, שכן יוצאי גאמא סייבר יכולים להשתלב יותר בקלות בעבודה כמתכנתים או בתפקידים אחרים בהייטק. כמו בתפקידים שונים בתחום ההייטק, גם השירות הצבאי בגאמא סייבר כולל התמחויות ספציפיות ויכול לספק לכם יתרון חשוב של ניסיון בתחום מבוקש שיסייע לכם מייד לאחר השחרור מהצבא.

צלמים צבאיים

זה אולי יישמע לכם מוזר, אך גם צה"ל מחזיק צלמים מקצועיים. מדובר במקצוע רחב שכולל הפקת סרטי וידאו, עריכת סרטים וגם צילום סטילס. מובן שמכאן ניתן להמשיך לאחר השירות לעבודה כצלמים מקצועיים עצמאים, עורכי סרטי וידאו וכדומה. בסופו של דבר מדובר במיומנויות טכניות שזהות ברובן בין הצבא לאזרחות. לאחר השחרור תוכלו לצאת לאזרחות כבר עם ידע וניסיון, כך שתוכלו לקנות ציוד צילום משומש או חדש ולהתחיל לעבוד בתחום שאתם כל כך אוהבים.

 

 

קציני שלישות

קציני שלישות משלבים ניהול ופיקוד יחד עם טיפול בנושאי מנהלה שונים. הם שייכים לחיל השלישות – שהיום נקרא חיל משאבי האנוש – ואחראים על ניהול כוח האדם ביחידה. התפקיד עשוי להשתנות בין יחידות שונות, שכן בבסיסים מסוימים הוא יכול לכלול פיקוד על חיילים, אחריות על טקסים ביחידה ועוד. מכאן ההמשך באזרחות די ברור – מנהלי משאבי אנוש או תפקידי ניהול אחרים בעסקים.

קציני מודיעין

קציני מודיעין עשויים למצוא עבודה לאחר השירות בגופים אחרים שעוסקים במודיעין כגון המוסד ומשרד הביטחון, אם כי אין גופים רבים כאלה. עם זאת, ההכשרה לקצונה והניסיון בתפקיד יוקרתי זה בצבא עשויים להוביל גם להמשך קריירה אזרחית שונה, ובמקרים רבים אלה יהיו תפקידי ניהול שבהם אפשר יהיה לתת ביטוי לניסיון שנצבר בניהול ובמנהיגות במסגרת הצבא. המנטליות האנליטית והיסודית שחייבת להיות לקציני מודיעין היא יתרון נוסף, והיא תעזור להם ליצור עניין אצל מעסיקים רבים ולפתוח דלתות לתפקידים מגוונים.

מורים חיילים

במסגרת השירות עצמו הפעילויות שלהם עשויות להיות מסוגים שונים, כמו למשל להשתלב בבתי ספר לשם הדרכת השפה העברית ועזרה במקצועות נוספים ולסייע בבתי ספר שדה ובפנימיות, כולל לשם הכנה לשירות הצבאי. מורים חיילים עשויים להמשיך לאחר השירות הצבאי ללימודים ועבודה במסגרות שונות של הוראה וחינוך.

לסיכום

אם אתם לקראת גיוס לצבא כדאי לכם לחשוב מה אתם רוצים בדיוק לעשות במהלך השירות, אך כדאי גם לזכור את ההיבט של השלכות השירות הצבאי על החיים שאחריו. כך תוכלו לתרום לחברה את חובתכם כחיילים וגם לתרום לעצמכם ולעתידכם בצורה מעניינת ומהנה.