צלמים עצמאיים: האם מגיע לכם מענק קורונה?

צלמים בישראל עבדו יפה מאד בשנים האחרונות, בעיקר בעולם צרכנות מפותח ובתרבות השפע של העולם המערבי שכוללת הזמנת מוצרים און ליין באמצעות תמונות מקצועיות של מוצרים. הצורך בצילומי אופנה, צילום מוצר, צילום אוכל ומסעדות, סרטונים של בתי מלון, תמונות ממספרות, ושאר אימג'ים של בתי עסק ומוצרים הפכו את הצלמים לעסוקים במיוחד. גם צלמי אירועים עבדו יפה והרוויחו את לחמם…אבל אז הגיע נגיף הקורונה וטרף את הקלפים. אז מה עולה בגורלם של צלמים בימים אלה? האם צלם יכול לקבל מענק קורונה? שוחחנו עם אבנר הייזלר, רואה חשבון במקצועו, על מנת לנסות להבין את הנושא לעומק.

עם משבר קורונה ממשלת ישראל ומשרד האוצר החליטו להוציא לפועל תכנית פיצויים לעצמאיים שהכנסתם ירדה בשל נגיף קורונה. כמו כן, בלא מעט כתבות ומאמרים בנושא, לרבות מאמרים של אבנר הייזלר ב- YNET, תוכלו למצוא מידע מקיף בנושאים שונים ורלוונטיים לבעלי עסקים, בין היתר גם מידע עדכני שנוגע להתפרצות הנגיף והשפעתו על בעלי עסקים.

כעת ישנה תכנית מענקים דו חודשית שמותאמת לעצמאיים ומבוססת על הכנסות בשנים קודמות. המטרה: לספק מענקים כספיים עבור עצמאיים שהכנסתם ירדה משמעותית עקב המשבר.

כיצד מחושבים מענקי קורונה לצלמים?

מענקי קורונה מחושבים עבור עצמאיים ופרילנסרים שההכנסות שלהם ירדו משמעותית בשל המשבר, מספר לנו אבנר הייזלר. צלמים שמוגדרים עצמאיים/ בעלי עסק או פרילנסרים יקבלו מענק סיוע ממשלתי עבור שנים 2020 ו 2021 , כרגע עד חודש יוני. המענק דו חודשי ומחושב ביחס לירידה בהכנסות על פי דוחות מס הכנסה של שנת 2018 ושנת 2019. למשל, צלם שהרוויח בחודשי מרץ אפריל 2019 סכום של 17,000 שקלים, יקבל במידה והכנסתו ירדה ב 40 אחוזים לפחות: מענק בשיעור של 65 אחוז מההכנסה המדווחת לחודשים אלה. משמע: עצמאי שהרוויח 17,000 שקלים באותם חודשים יקבל סכום של 12,000 אלף שקלים עבור חודשי מרץ אפריל 2020. כך יחושב המענק גם עבור שנת 2021.

מי שקרא מאמרים על אבנר הייזלר בדה מרקר ובעיתונים השונים, יודע עד כמה חשוב לבחור רואה חשבון טוב שיסייע לטפל בכל הפן הכלכלי של העסק, ובין היתר גם דיווח על הוצאות קבועות. לכן, צלמים שדיווחו על הוצאות קבועות כמו הוצאות שכירת סטודיו, ציוד צילום, נסיעות וכולי, יקבלו מענק הוצאות קבועות בהתאם להוצאות החודשיות עליהן דיווחו בשנים קודמות. בין היתר תינתן לצלמים בעלי סטודיו הנחה בתשלום ארנונה או פטור מארנונה עבור מי שלא הורשה לעבוד בשל הסגר. ההנחה בארנונה משמעותית ויכולה להגיע לעד 95 אחוזי הנחה. לכן חשוב לבקש הנחה כזאת.

צלמים עצמאיים: האם מגיע לכם מענק קורונה?

מי זכאי למענק?

מענק קורונה ממשרד האוצר מגיע לעצמאיים ובעלי שליטה בחברות מעטים. המענק מתאים לעצמאיים שההכנסה שלהם ירדה באופן משמעותי בשל המשבר – ורבים הצלמים שאכן אינם עובדים בכלל או לא עובדים כמו בעבר. תנאי הזכאות הם ירידה של 40 אחוז לפחות מההכנסות, וניתן להגיש בקשה למענקים באזור האישי של משרד האוצר. חשוב לדעת שסכום המענק לא יעלה על 6,000 שקל למי שהכנסתו בשנים 2019 -2018 לא עלתה על 16,000 ש"ח והחישוב נעשה לפי ממוצע דו חודשי.

צלמים אשר זכאים למענק הם צלמים שנולדו לפני שנת 1999 והיה להם עסק פעיל בתקופה של בין ינואר 2019 עד ל 29.02.2020. המענק יועבר ישירות לחשבון הבנק עבור מי שהגיש בשנים אלה דיווח מע"מ ודיווחים למס הכנסה והחל לפעול כעצמאי או כפרילנסר בשנים אלה.

חשוב לדעת כי מענק קורונה חייב במס ויש לדווח עליו בדו"ח השנתי. אם יש לכם רואה חשבון, מומלץ להתייעץ עמו לגבי קבלת המענקים ותשלום המס שתשלמו על ההכנסה הצפויה. על מנת להרחיב את הידע בנושא, כדאי לקרוא על אבנר הייזלר בראיון בדה מרקר או להקדיש זמן לקריאת המדריכים המקצועיים שכתב, ולו כדי ללמוד על כך לעומק.

כדי לדעת מה מגיע לכם וכדי להגיש בקשה למענק, הכנסו לאזור האישי של משרד האוצר, ענו על שאלות במערכת ההזדהות ותוכלו לקבל מידע ואף להגיש את הבקשה לקבל מענקי קורונה. אם אינכם מצליחים להכנס למערכת ההזדהות הממשלתית רצוי ליצור קשר עם המוקד הטכני בטלפון *4954 של אזור אישי ממשלתי.