למרות שכיום אנו רחוקים מעידן חדר החושך וסרטי הפילם, עדיין רבים מבקשים לצלם בשחור לבן, וזאת כי יש משהו מאוד עוצמתי בתוצאה ואף המימד הנוסטלגי מוסיף אווירה לחגיגה. עם זאת, על מנת לצלם כהלכה בשחור לבן יש צורך בידע מקצועי, וממש כפי שישנה חשיבות לקומפוזיציה של התמונה, כך גם ישנה חשיבות לניגודיות ולמעברי הגוונים שבין שני הצבעים העוצמתיים. אז כיצד מצלמים? להלן כמה כללים קונטרסטיים במיוחד:

ראשית שעת סיפור

רגע לפני שנעבור להסביר איך ומה, נעצור להסביר למה – למה מחליטים לצלם תמונה בשחור לבן, ופה נציין שהתשובה צריכה תמיד להיות זהה: בשביל להעביר מסר או בשביל להגיש סיפור, משמע הצבעים הם לא חלק מהמשוואה ואין להם חשיבות. בנוסף, תמונה בשחור לבן מעניקה את הבמה לשאר השחקנים בזירה: מעניקה את הבמה לאור, לקומפוזיציה, לרגש ולזרימה.

אלמנטים משפיעים

 

 

 

 

השאירו את האופציות פתוחות

גם אם אתם בטוחים שהתמונה אמורה להיות בצבעי שחור לבן, עדיין ייתכן שתרצו לראות את המקור, ולו לשם השוואה, משחק עם גוונים ולמידה. אי לכך צלמו במצב RAW. במצב זה התמונה אינה עוברת דרך המעבד ועל כן נשמרת גם כצבעונית.

צילום במחשבה תחילה

לסיכום נציין שצילום בשחור לבן מצריך מחשבה תחילה, מצריך לראות מראש מה עומדת להיות התוצאה ודורש מאתנו לחוש שאת התמונה הנוכחית יהיה הרבה יותר נכון לצלם באופן הזה – ללא צבעים נוספים מלבד לבן, שחור ומנעד הגוונים שעומדים ביניהם, כאשר ניסוי וטעייה הם ללא ספק חלק מהמשוואה.